NFO Forum Network:  linux.nfo.sk (Linux forum)     net.nfo.sk (Network forum)     www.mforum.sk (M$ forum)
Obsah fóra linux.nfo.sk linux.nfo.sk
Fórum zaoberajúce sa nielen Linuxom...

Watched TopicsWatched Topics   FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   Lite versionLite   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Vlastný vyhľadávací nástroj

routing

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra linux.nfo.sk -> Ovládače / Modules
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jano
Anonymný

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 7:45 pm    Predmet: routing Odpovedať s citátom

Dobry den

Chcel by som poprosit radu v takejto veci:
Mam pripojenie do internetu prostrednictvom 2 ISP. 1 je DSL a 2. wifi podla obr:
[/url]
Chcel by som nastavit linuxovy pocitac(Debian distribucia) tak aby urcite pocitace z LAN mali pristup na internet cez Providera1 a ine zase cez 2.providera. Pricom ak by 1 provider mal poruchu tak by cela LAN mala pristup na internet cez dostupnu linku.

Priklad:
rozsah IP: 192.168.10.1-192.168.10.20 - vsetky PC z daneho rozsahu by boli nastavene na providera c. 1
rozsah IP: 192.168.10.21-192.168.10.40-cez 2. providera

Ak by linka od 1.ISP vypadla tak vsetky PC budu mat pristup na net cez 2. ISP a taktiez opacne.

Rozmyslal som to nastavit cez iptables ale neviem ako a taktiez urobit aj to aby sa chybna (nedostupna) cesta do internetu vedela detekovat a zmenit smer routovania na fungujucu linku. Taktiez by som chcel mat zapnuty NAT(masquerade). Dakujem za pomoc.
S pozdravom Jano.
Návrat hore
timelord
Site Admin
Site Admin

Založený: 14.01.2005

PríspevokZaslal: Ne Feb 07, 2010 8:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozri si Shorewall and Multiple Internet Connections. Shorewall je iptables wrapper.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anonymný

PríspevokZaslal: Po Feb 08, 2010 4:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

iproute2 + routovanie podla zdrojovej IP (pozri si "ip ru"), zmenu routovania na zaklade (ne)dostupnosti niektorej z ciet mozes riesit scriptom na zaklade pingania brany (alebo neakej vzdialenejsiej IP v ceste v zavislosti od toho co tam zvykne vykapat, nezabudni ze tu testacnu IP musis mat vzdy dosiahnutelnu cez prislusne rozhranie aby si sa vyhol milne pozirtivnym odozvam cez "zalohu")
Návrat hore
peter
Anonymný

PríspevokZaslal: Po Feb 08, 2010 9:55 pm    Predmet: Re: routing Odpovedať s citátom

http://linux-ip.net/html/adv-multi-internet.html
http://linux-ip.net/html/tools-ip-route.html
http://linux-ip.net/html/routing-tables.html

echo 1 prov1 >> /etc/iproute2/rt_tables
echo 2 prov1 >> /etc/iproute2/rt_tables

ip rule add from 192.168.10.1 table prov1
ip rule add to 192.168.10.1 tabla prov1
ip route add default via 192.168.2.1 table prov1

ip rule show
ip route show table prov1

som tie IP doplietol, ale snad aspon predstavu som spravil Smile
Návrat hore
jano
Anonymný

PríspevokZaslal: Ne Feb 14, 2010 8:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem vsetkym pomohli ste mi.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra linux.nfo.sk -> Ovládače / Modules Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na:  
Môžete odosielať nové témy do tohto fóra
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre